Több fronton korszerűsítették Miskolc hulladékgazdálkodási rendszerét

Megosztás

A környezetvédelem egyik legjelentősebb területe a hulladékgazdálkodás és erről sokan hajlamosak megfeledkezni. Hazánkban egy ember évente legalább 470 kilogramm lakossági hulladékot termel, melynek további sorsa a mindenkori önkormányzat felelőssége. Miskolc az elmúlt években kiemelt figyelmet fordított a probléma gyakorlati kezelésére, ezért helyet kapott a Miskolc Érted Fejlődik elnevezésű átfogó városfejlesztési programban.

Kiszolgáló létesítmények és eszközök, átrakóállomás, illetve szelektív hulladékválogató fejlesztésére közel 4 milliárd forintot fordított a miskolci önkormányzat az elmúlt években.

„Hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése Borsod-Abaúj- Zemplén megye teljes területén, különös tekintettel az elkülönített hulladék előkezelő rendszerre” elnevezésű projekt keretében elsősorban a szelektív hulladékra összpontosított a város.

Szelektív hulladékválogató

  • Szelektív hulladékválogató csarnok létesítése Miskolcon a Sajószigeti úton. A minél hatékonyabb, tisztább frakciók kinyerése, valamint az OHKT előírásainak való megfelelés érdekében egy teljesen új válogató csarnok és az azt kiszolgáló infrastruktúra létesítése volt indokolt.
  • Szelektív hulladékválogató technológia (berendezések): optikai válogató, ballisztikus szeparátor és utóválogató kabin, valamint bálázógép létesítése tervezett. A ballisztikus szeparátor a 2D – 3D frakciók elkülönítését szolgálja, az optikai válogató a különböző frakciók nagy tisztaságú gépi úton történő leválasztását teszi lehetővé.

Az átrakóállomás építésére szükség volt a logisztikai rendszer hatékonyabb működtetése érdekében. Mindemellett szükséges volt a régi – Miskolc, belterület 4752/3 hrsz. alatt található, korábban ISPA projektből épült, átrakóállomás teljes kiegészítő korszerűsítése.

Kiszolgáló létesítmények, eszközök. Ide tartoznak a burkolatok, utak, kerítés, kapu kialakítása, a teljes infrastruktúra kialakítása, közművek bevezetése, a hídmérlegek kialakítása a kétoldali mérések elvégzéséhez és a mérlegelési tevékenység végzéséhez szükséges szoftver beszerzése. Emellett ki kellett alakítani egy szociális létesítményt a dolgozók részére és beszerezni a szükséges rakodógépeket, targoncákat.

Mindez pedig annak köszönhető, hogy a Miskolci Regionális Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás az Abaúj-Zempléni Szilárdulladék Gazdálkodási Önkormányzati Társulással, a Hernád Völgye és Térsége Szilárdhulladékkezelési Önkormányzati Társulással és a Sajó-Bódva Völgye és Környéke Hulladékkezelési Önkormányzati Társulással együtt létrehozta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Hulladékgazdálkodási Konzorciumot, ami sikeres pályázatot nyújtott be az Európai Unió Kohéziós Alapjára.

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek